FOTOinformator rok 2011

FOTOinformator 1-2011

  Aparaty cyfrowe stały się obowiązkową częścią wyposażenia domowego. Grupa ich posiadaczy narasta w postępie geometrycznym a samych cyfrówek przybywa lawinowo. Niemal co tydzień pojawia się kilka nowych modeli, które nieraz różnią się miedzy sobą małymi detalami. Jak wybrać aparat, by spełniał możliwie najwięcej naszych oczekiwań – i tych finansowych, technicznych i artystycznych? Odpowiedz na to pytanie jest pozornie prosta – potrzebny mi jakiś kompakt z długim zoomem, albo aparat, którym obok zdjęć mogę zarejestrować film z ćwiekiem – proszę bardzo, idę do sklepu, pytam sprzedawcę i … nadal nie wiem, co kupić. Podobnie jest z wiedzą na temat fotografowania – niby wszyscy znają się na tym, ale gdy popatrzymy na nasze zdjęcia bardziej krytycznie okazuje się, że wiadomości mamy nikłe.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Czytelników proponujemy coś innego, niż mogli dotąd znaleźć w kioskach. Zeszyty FOTOinformatora będą starały się wypełnić lukę w edukacji, podpowiadać będziemy jak fotografować i jakiego sprzętu używać, by zdjęcia podobały się nie tylko ich wykonawcom. Ten, pierwszy FOTOinformator poświęcony jest podstawom fotografii, prezentuje aparaty fotograficzne, które pojawiły się na rynku wiosną. Kolejny numer, przedwakacyjny pomoże poznać sprzęt przydatny właśnie podczas wakacyjnych wojaży.

redaktor naczelny - Zbigniew Włodarski

W numerze:
Aparat dla każdego - Matryca światłoczuła, Przysłona, Ogniskowa i głębia ostrości, Zoom optyczny czy cyfrowy; Nowości sprzętowe - Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus; Wydarzenia  
--**--
FOTOinformator 2-2012
Nadeszły wreszcie czasy, gdy jadąc na wakacje nie musimy specjalnie zamartwiać się co będzie z aparatem fotograficznym po powrocie. Oczywiście, pod warunkiem, że z nim wrócimy i nikt go nie ukradnie.
Prawie każda firma produkująca sprzęt fotograficzny stawia sobie za punkt honoru by mieć w swej ofercie przynajmniej jeden aparat odporny na wszystko – na kurz, pył, wodę, upadki i zgniecenia. Obok podstawowych możliwości ‘fotograficznych’ aparaty te mają wiele dodatkowych zalet. Zadowoleni będą i turyści i globtroterzy – podstawowa oferta tym razem na naszych łamach – zapraszamy do lektury i wyboru najlepszego, Państwa zdaniem aparatu na urlop.
A tak w ogóle to na działkach nic się nie dzieje, by powtórzyć za klasykiem. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wiosenne wydarzenia w Japonii przełożyły się bardzo negatywnie na rozwój rynku fotograficznego. Żadnych spektakularnych premier, czasem jedynie odświeżanie znanych już od dawna modeli. Wydaje się, że okres wakacyjny nie ma nic do rzeczy, zastój w branży zdaje się, niestety, utrwalać. O ile jeszcze w kwietniu, maju było to zrozumiałe, o tyle na początku lipca jest już niepokojące – co dalej?
Już wkrótce odbędą się targi elektroniki użytkowej IFA w Berlinie, i chociaż mało jest tam przedstawicieli branży fotograficznej, to mimo wszystko będzie to okazja do sprawdzenia jaka jest aktualna kondycja tego sektora.

redaktor naczelny - Zbigniew Włodarski


W numerze:

Aparat na wakacje – Canon, Casio, Fujifilm, Kodak, Nikon, Olympus, Panasonic, Sony, Rozmiar zdjęcia – możliwości i potrzeby fotoamatora, G3 Aparat nowej G-eneracji, Wydajne karty pamięci Sony, Nowe obiektywy Canon EF, Sony – aparaty 3D, Wydarzenia – Inwazja śmieci

--**--
FOTOinformator 3-2012Od kilku zaledwie lat, coraz bardziej modne stają się aparaty będące swego rodzaju hybrydą. TIPA nazwała je kompaktami systemowymi, bowiem wszyscy ich producenci przykładają wiele uwagi, by właśnie takimi się stały. Owe lustrzanki bez lustra, kompakty z wymiennymi obiektywami są coraz częściej obiektami pożądania fotoamatorów. Lekkie, łatwe w obsłudze, z obiektywami  według życzenia – czego chcieć więcej.
Do grona producentów, którzy drążą temat od dłuższego czasu, nie tak dawno dołączył Pentax ze swoim systemowym Q i pięcioma obiektywami a pod koniec września pojawiła się, długo oczekiwana propozycja giganta fotograficznej produkcji – Nikona. Nowy model Nikon 1 (w dwóch odsłonach) także jawi się jako bezlusterkowy kompakt systemowy, choć producent nieco od takiego postrzegania nowego aparatu się odżegnuje. To ma być coś zupełnie nowego, nad czym inżynierowie Nikona pracowali w pocie czoła, coś innowacyjnego, niepowtarzalnego, słowem Nikon 1.
Znakomicie, że jest kolejna propozycja dla fotoamatorów, szkoda, że oczywiście na dość wysokim poziomie cenowym, no ale za nowości trzeba słono płacić.


W tym numerze FOTOinformatora wiele miejsca poświęcamy kompaktom systemowym – zebraliśmy  informacje o nowych aparatach w jednym miejscu, by Czytelnik mógł wyrobić sobie własne zdanie na ich temat.
Ponadto zapraszamy do lektury obszernej relacji z największych targów elektroniki użytkowej w Europie – berlińskiej IFA 2011.


redaktor naczelny - Zbigniew Włodarski


W numerze:
Nie kompakt, nie lustrzanka, - to co? Sprzęt, Torby i plecaki Vanguarda, Pamięć absolutna, Wydarzenia; IFA - krótka relacja