FOTOinformator rok 2014

Wystawy, targi, premiery, prezentacje nowości – wszystko niby normalnie, niby jak zwykle – a jakoś inaczej. Czy to życie tak przyspieszyło, czy źródła informacji się zupełnie rozmyły, nie wiadomo.

Czas taki, ze nie wiadomo tez co dla kogo ważne – jedni preferują orzeszki – inni popcorn. W obu przypadkach w kinie zwyczajnie śmierdzi i rozprasza staroświeckiego widza. W galeriach sporo się dzieje – jednak te odwiedzane tłumnie to zwykle wystawy „ludzi z towarzystwa”, inne owszem, są ale jakby ich nie było. Się o nich wspomina półgębkiem, z konieczności bardziej niż z zainteresowania. Pewnie dlatego, ze myszą trąca, ogólnie są passé, wszak fotografie powstawały w czasach słusznie minionych, o których współcześni nie maja chęci nic wiedzieć.

Zwykle mówi się, że coś, co właśnie się wydarzyło, odbiło się szerokim echem. Taki truizm. Czy wystawa Andrzeja Baturo, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów takim echem się odbiła? Czy zainteresowały się tymi fotografiami – pochodzącymi przecież z głębokiego PRLu – ogólnopolskie media? Albo adepci sztuki fotografii? Toż to cenna wiedza, której nie zdobędzie się w szkole. Cenna dla fotografów, socjologów, historyków. Ale czy dla zwykłych ludzi? Znów warto przytoczyć porzekadło – cudze chwalicie – swego nie znacie.

Dziś właśnie, gdy kończę pisać ten tekst nadeszła smutna wiadomość – 2 lipca zmarł Jerzy Lewczyński – artysta, który tworzył polską historię fotografii. Naprawdę. Wierzcie mi, poznać Pana Jerzego to zaszczyt, jestem dumny z tego, ze wiele lat temu poznałem Go osobiście i mogłem rozmawiać z Nim o fotografii.redaktor naczelny - Zbigniew WłodarskiW numerze:

IFA 2043, Wiecej energii - Energizer, Nowości od FRITZ!a, Huawei Ascend P7 , LG G2 mini, Jacek Bonecki - Przystanek Dakar, Vivien Maier - amatorka, Andrzej Baturo - 50 lat z fotografią, wystawa retrospektywna, Anita Andrzejewska - Niespiesznie, Kacper Kowalski - Efekty Uboczne, Projekt STIGMA, galeria - z ogrodu
--**--
 
2014 – rok parzysty, więc we wrześniu - dwie, ogromne imprezy targowe. Właśnie skończyły się targi IFA w Berlinie, garść informacji na naszych łamach. Photokina – prawdziwe „święto” fotografów zacznie się w połowie miesiąca – o nich w następnym numerze. Bo chociaż- premiery trwają bezustannie nie czekając na targi, to pewnie tam też znajdziemy to, o czym na ogół nikt nie mówi. redaktor naczelny - Zbigniew WłodarskiW numerze:

IFA 2014 - przeglad, Fujitsu SnapScan, Kingston - mobilne wsparcie , Sigma i jej propozycje, Transcend - karty pamięci dla 4K, WD My Passport, galeria - liliowiec
--**--
Tegoroczny sezon targowy można uznać za zamknięty. Zresztą czy to ważne? Targi, przed czy po i tak wszystko dzieje się na tym największym targowisku świata - w Internecie. Takie targi nie wymagają specjalnych zaproszeń, wyjazdów, biletów, wszystko odbywa się dzięki sprawnym robotom wyszukiwarek. Co prawda przyjemność to zupełnie inna, ale skoro świat idzie w chmurę, pozostaje się jedynie dostosować. Wystawy fotografii nadal odbywają się w realu - trzeba pójść do galerii by zobaczyć coś interesującego, a przede wszystkim spotkać interesujących ludzi, jednak i tu idzie 'nowe'. Ostatnio, w zalewie spływających informacji prasowych, znalazła się i taka, w której autor zapraszał na swoją wystawę w ...Internecie. 
Dziwi Was to? Świat idzie w chmurę i tyle.

Zbigniew Włodarski - redaktor naczelny

 
W numerze:
photokina 2014 - przegląd, HTC -  nowy wymiar fotografii mobilnej?, Fujifilm X30, Asus - 25 lat niesamowitości, Kingston MLW G2, iPone 6 i Verbatim, Leica Street Photo 2013/2014, Adam Łach Lunaris - Luna-grafika, galeria - bemowski drift